Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

Powrót do listy ekspert radzi

Odpowiedzialność za długi spadkowe

W zeszłym roku zmarł mój ojciec, którego nie widziałam od kilkunastu lat. Moi rodzice rozeszli się, a ojciec się ze mną nie kontaktował, przekazywał jedynie zasądzone alimenty (obecnie pracuję i sama się utrzymuję). O jego śmierci dowiedziałam w związku z korespondencją bankową. Okazało się, że otrzymał kredyt w kwocie 150 tys. zł., teraz bank domaga się ode mnie spłaty. Ojciec nie ma ani żony, ani innych dzieci. Co mam robić, nie mam takiej kwoty, czy będę musiała ją spłacać?

Dzieci, o ile nie zostały wydziedziczone są spadkobiercami rodziców, oznacza to, że przechodzą na nie zarówno prawa, jak i obowiązki zmarłego.  Jednak ma Pani możliwość spadek odrzucić, w tym celu konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia w tym względzie (o odrzuceniu spadku). Należy pamiętać, że  taka możliwość została ograniczona terminem – sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.  W tej sytuacji, o ile wartość zobowiązań ojca (np.  wobec banku)  przekracza aktywa spadku, a nie upłynęło jeszcze sześć miesięcy od dnia, w którym pozyskała Pani wiadomość o śmierci ojca – może Pani złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Brak takiego oświadczenia w powyższym terminie wywołuje  odmienne skutki – w zależności od daty zgonu ojca. W dniu 18 października 2015 roku zmieniły się bowiem przepisy kodeksu cywilnego, które znacznie poprawiły sytuację spadkobierców w tym znaczeniu, że ograniczyły ich odpowiedzialność za długi spadkodawcy jedynie do wartości spadku (tzw. spadek z dobrodziejstwem inwentarza).

Jeżeli zatem ojciec Pani zmarł po dniu  18 października 2015 roku – dziedziczy Pani spadek na tych korzystniejszych zasadach.

Jeżeli zgon nastąpił wcześniej, a nie złożyła Pani oświadczenie w przedmiocie odrzucenia spadku w przypisanym terminie sześciu miesięcy od daty pozyskania o tym wiadomości -  przechodzą na Panią, poza aktywami również i zobowiązania spadkodawcy, w tym wynikające z udzielonego kredytu  bankowego.


Powrót do listy ekspert radzi

 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego