Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

  •  
   CommentAuthorqba2007
  • CommentTime15-01-2018
   
  Witam,mam taki problem. Kupiłem mieszkanie z ogrodem w lipcu 2015 roku. ( odbiór kluczy). Deweloper do dnia dzisiejszego nie ukończył inwestycji. Brak ogrodu tarasu wejścia itd... Nie odpowiada na pisma, w rozmowach telefoniczny słyszę cały czas: " jutro, za tydzień, czekamy za materiałem itd". Wszystkie terminy zawarte w akcie notarialnym załacznikach i umowie deweloperskiej minęły w październiku 2015 roku.
  Moje pytanie co mam dalej robić?
  Jeśli pozew to jak się za to zabrać?
  Czy mogę pójść na policję czy do prokuratury i złożyć zawiadomienie o tym że zostałem oszukany?
  No bo przecież zapłaciłem za coś czego do dzisiaj nie otrzymałem.
  Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam.
  •  
   CommentAuthorPrawo.eu
  • CommentTime15-01-2018 zmieniony
   
  Proponuję, aby w pierwszej kolejności wystąpił Pan do Nadzoru Budowlanego, który po stwierdzeniu, że deweloper nie ukończył inwestycji wyda stosowne decyzje w tym zakresie.

  Jeżeli , mimo takich braków doszło do przeniesienia własności lokalu, to jest to jednoznaczne z tym, że właściwy organ udzielił warunkowego pozwolenia na użytkowanie obiektu.

  Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego jest bowiem możliwe dopiero po zakończeniu budowy, co wynika z treści art. 54 prawa budowlanego. W przypadku ustalenia przez organ nadzoru budowlanego, iż obiekt budowlany spełnia warunki umożliwiające jego użytkowanie, pomimo niewykonania części robót wykończeniowych lub innych robót budowlanych związanych z obiektem, organ ten może udzielić pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, przy czym w wydanym pozwoleniu na użytkowanie może określić termin wykonania tych robót (art. 59 ust. 3 prawa budowlanego).


  Może Pan też skorzystać z drogi sądowej, jednak wydaje mi się, że postępowanie administracyjne zdyscyplinuje dewelopera, urząd może bowiem cofnąć decyzję w sprawie zezwolenia na użytkowanie.

  Nowy doklejony: 15.01.18 17:27
  Pomocne orzecznictwo:

  z uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie z dnia 2 lutego 2017 roku, sygn. akt: VII SA/Wa 473/16:  "W wyniku przeprowadzonej w dniu 10 kwietnia 2015r. kontroli w trybie art. 81 a ustawy Prawo budowlane stwierdzono, wbrew twierdzeniom inwestora, że zjazdy nie zostały wykonane. Skutkowało to wydaniem przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Powiatu [...] w B. decyzji z dnia [...] maja 2015r. stwierdzającej wygaśnięcie własnej decyzji z dnia [...] lipca 2011r., wydanej w przedmiocie (warunkowego) pozwolenia na użytkowanie budynku handlowo – usługowego, z powodu niedopełnienia przez Z. O. określonego w decyzji warunku wykonania zjazdów z ulicy S. i W."

  Treść orzeczenia:

  http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/DA6FE1C6B2
  •  
   CommentAuthorqba2007
  • CommentTime15-01-2018
   
  Ok, dzięki wielkie za odpowiedź. Ale co w przypadku jeśli nadzór cofnie pozwolenie na użytkowanie? Jakie będą konsekwencje, jeśli deweloper nie dokończy inwestycji? Nie będę mógł mieszkać we własnym mieszkaniu?

  Nowy doklejony: 15.01.18 21:19
  Dodam jeszcze że w takiej sytuacji jest ok 20 mieszkań. Deweloper dalej działa, buduje i rozpoczyna kolejne inwestycje. Nawet reklamuje sie w radiu. Nasza sprawa była już poruszają nawet w lokalnych mediach. Rzecznik praw konsumentów też rozkłada ręce...
 1. Nadzór budowlany może stwierdzić wygaśnięcie decyzji - pozwolenia na użytkowanie, jednak taka możliwość zwykle dyscyplinuje deweloperów i roboty wykonują. Ponadto, akta postępowania administracyjnego będą przydatne w postępowaniu cywilnym, bo takie byłoby właściwe w tym przypadku - mam na uwadze możliwość wystąpienia do sądu o wydanie zezwolenia na wykonanie zastępcze.
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego