Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

 1. Na czym polega nieodwołalność pełnomocnictwa? Czy można je anulować?

  Pełnomocnictwo jest stosunkiem szczególnego rodzaju, ponieważ opiera się na zaufaniu, dlatego też co do zasady może być w każdej chwili odwołane, jednak Kodeks cywilny w pewnych sytuacjach dopuszcza zrzeczenie się przez mocodawcę takiego uprawnienia, o czym stanowi o tym art. 101 k.c., zgodnie z którym:

  § 1. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

  § 2. Umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.  O nieodwołalności pełnomocnictwa możemy zatem mówić wyłącznie wtedy, gdy odpowiednie zastrzeżenie w tym względzie zostanie poczynione w jego treści, ponadto musi ono pozostawać w związku ze stosunkiem prawnym, który jest jego podstawą. Wygaśnięcie tego stosunku jest zatem przyczyną wygaśnięcia pełnomocnictwa. Nieodwołalność nie może zagrozić interesom mocodawcy, naruszać zasad współżycia społecznego i prowadzić do obejścia prawa.


  Uzasadnieniem dla tego rodzaju zastrzeżenia jest istnienie roszczenia, które przysługuje pełnomocnikowi w stosunku do mocodawcy a pełnomocnictwo ma służyć jego zaspokojeniu – np. nieodwołalne pełnomocnictwo do zawarcia umowy przyrzeczonej w celu realizacji umowy przedwstępnej.

  Więcej na ten temat zakładce "Ekspert radzie" na stronie www.prawo.eu

  http://www.prawo.eu/ekspert_radzi/17/pelnomocnictwo-nieodwolalne
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego