Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

  1. Pytanie:

    Mieszkam wraz z byłym mężem w mieszkaniu, które podarowali mi rodzice jeszcze w czasie trwania małżeństwa. Były mąż nie chce się wyprowadzić, nie płaci rachunków, uważa, że ma prawo do lokalu, ponieważ jest w nim zameldowany i zainwestował w czasie trwania naszego związku w remont. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

    Odpowiedź:

    Mąż nie ma uprawnień do lokalu, ponieważ pochodzi z darowizny na rzecz żony, tym samym stanowi jej odrębny majątek. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 31 § 1 in fine Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków”.

    O tym, jakie przedmioty wchodzą w skład majątku osobistego każdego z małżonków rozstrzyga z kolei art. 33 pkt. 2 K.r.o. stanowiąc, iż są to m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Jeżeli zatem w umowie darowizny rodzice nie wskazali, że mieszkanie wchodzi w skład majątku małżeńskiego – prawo własności przysługuje wyłącznie Pani.

    Więcej na ten temat w zakładce "Ekspert radzi"

    http://www.prawo.eu/extension/?PostBackAction=ExpertAdviceShow&ExpertAdviceId=14
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego