Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

  1. Pytanie czytelnika:

    Pozwaliśmy z mężem znajomego o zapłatę, w toku procesu sąd zabezpieczył na nasz wniosek nasze roszczenie poprzez zajęcie rachunku bankowego. Niestety ostatecznie sprawę przegraliśmy. W zeszłym roku zawezwał nas do ugody a teraz, po upływie niemal dwóch lat od tego wyroku znajomy oznajmił nam, że założy nam sprawę o odszkodowanie, czy to możliwe, skoro to sąd ta postanowił? Czy sprawa nie jest przedawniona?

    Odpowiedź:

    Między wniesieniem pozwu do sądu a zakończeniem procesu i wyegzekwowaniem roszczenia zwykle mija dużo czasu, który dłużnik może wykorzystać, aby pozbyć się majątku, czy w inny sposób utrudnić a nawet uniemożliwić przeprowadzenie egzekucji zasądzonego roszczenia. Przepisy, aby możliwie jak najszerzej ochronić wierzyciela, dopuszczają możliwość zabezpieczenia powództwa.Kwestie te regulują przepisy kodeksu postępowania cywilnego i tak art. 730. § 1 k.p.c. stanowi, że w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia. Co do zasady zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia, a do jego udzielenia, zgodnie z brzmieniem art. art. 370 1 k.p.c wystarczy uprawdopodobnie roszczenia oraz interesu prawnego,który istnieje gdy wierzyciel wykaże, iż brak zabezpieczenia uniemożliwiłby lub poważnie utrudnił wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia czy osiągnięcia celu postępowania.

    Więcej na ten temat w zakładce Ekspert radzi:

    http://www.prawo.eu/extension/?PostBackAction=ExpertAdviceShow&ExpertAdviceId=9
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego