Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

  1. Pytanie czytelnika: Jestem właścicielką lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, który wynajmuję na krótkie terminy (tzw. najem krótkoterminowy). Na ostatnim zebraniu zarząd wspólnoty mieszkaniowej zarzucił mi, że nie dopełniłam formalności architektoniczno – budowlanych, według moich sąsiadów dokonałam samowoli budowlanej. Czy ma rację, taka działalność wymaga zmiany sposobu użytkowania lokalu?

    Odpowiedź:

    Zgodnie z art. 71 ust. 1 ustawy Prawo budowlane przez zmianę sposobu użytkowania rozumie się w szczególności podjęcie działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Z przepisu tego nie wynika jednak jaka konkretnie działalność skutkuje tego rodzaju zmianą, wymieniono w nim jedynie przesłanki warunkujące jej zaistnienie. Są one przykładowe, o czym świadczy zwrot: „w szczególności”, dlatego też w orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się również wpływ innych okoliczności, np. utrwalony jest pogląd, iż także zintensyfikowanie dotychczasowego sposobu użytkowania obiektu może skutki określone w art. 71 Prawa budowlanego.


    Stwierdzenie zmiany sposobu użytkowania będzie zatem zawsze wymagało rozważania przesłanek w realiach danej sprawy.

    Więcej w zakładce Ekspert radzi:

    http://www.prawo.eu/extension/?PostBackAction=ExpertAdviceShow&ExpertAdviceId=8
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego