Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

  1. Witam, czy zmieniły się przepisy odnośnie naliczania odsetek? Mój dłużnik nie płaci, czy mogę mu naliczać jak dotychczas, czy są jakieś nowe zasady?
  2. Tak, przepisy uległy zmianie, od dnia 1 stycznia 2016 roku, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 października 2015 roku o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1830), zmieniła się zarówno wysokość odsetek oraz sposób ich obliczania. Nowe przepisy dotyczą jednak do tych odsetek, które są należne od dnia 1 stycznia 2016 roku, z kolei odsetki należne do dnia 31 grudnia 2015 roku naliczamy na starych zasadach. Odsetki należne od 1 stycznia 2016 rok - ustawowe odsetki za opóźnienie od 1.01.2016 r. – 7 % (art. 481 § 2 zd. 1 kodeksu cywilnego: "Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była oznaczona, należą się odsetki ustawowe za opóźnienie w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 5,5 punktów procentowych."). Aktualne stopy referencyjne można sprawdzać m.in. na stronie NBP pod adresem:

    http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/dzienne/stopy.htm

    Odsetki maksymalne za opóźnienie od 1.01.2016 r. – 14 %
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego