Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

  •  
   CommentAuthorEwaT
  • CommentTime8-06-2016
   
  Witam, mam bardzo poważny problem, a nota bene ma ten sam problem ma około 300 osób w Polsce, właścicieli małych firm. Pewna firma z Jeleniej Góry zadzwoniła z propozycją darmowego pozycjonowania i nalegała na podpisanie umowy, rzekomo bez zobowiązań. Umowę podpisałam wierząc w zapewnienia telemarketerki iż jest to darmowy okres próbny a później firma się sama skontaktuje w celu podpisania umowy na płatną usługę. Po 2 miesiącach dostałam fakturę na 1200 zł, później następne faktury na podobne kwoty.Następnie firma rozwiązała umowę w trybie natychmiastowym i wystawiła fakturę na karę na 8 tysięcy. Okazało się iż w umowie były zapisy o automatycznym przedłużeniu umowy na czas nieokreślony , a w razie zerwania umowy przed czasem bądź nie regulowania płatności usługodawca nalicza karę umowna;- w moim przypadku 8 tys.W takiej sytuacji jet około 300 osób i mamy grupę zamkniętą na fejsie, są to właściciele małych firm, wszyscy dostaliśmy nakazy zapłaty z sądu gospodarczego w Jeleniej Górze. Chcemy się bronic skutecznie, a nie każdego stać na adwokata, czy maja Państwo jakieś pomysły?
 1.  
  Umowa została zawarta przez przedsiębiorców, a to stawia Panią w znacznie trudniejszym położeniu niż konsumenta.
  Przede wszystkim winna Pani jako prowadząca działalność gospodarczą wykazać należytą staranność i zapoznać się z treścią dokumentów, które podpisuje.

  Nie oznacza to jednak, że nie ma Pani środków obrony, przede wszystkim służy Pani prawo wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, w którym należałoby rozważyć zasadność poniżej przedstawionych zarzutów.

  Pisze Pani o kilkuset osobach, które są w takiej sytuacji, co sugeruje, że możemy mieć do czynienia w tym przypadku być może z działaniami pozorowanymi strony powodowej. Być może usługa nie została wykonana, albo nie wykonano jej w sposób należyty. Warto byłoby, o ile są takie wątpliwości złożyć wniosek o powołanie biegłego na okoliczność zakresu wykonanej usługi.
  Kolejną kwestią jest również to, czy kara umowna, której żąda strona powodowa jest zgodna z prawem skoro jest naliczana w razie zerwania umowy bądź nieuregulowania płatności, skoro zgodnie z art. 483 par. 1 k.c. taką karę można zastrzec wyłącznie na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego. Należałoby się zastanowić czy jest adekwatna w stosunku do kosztów usługi, być może nie i w takim przypadku mamy do czynienia z wyzyskiem , wtedy na mocy art. 5 kodeksu cywilnego byłoby to nadużycie prawa przez stronę powodową.
  Sądzę, że trzeba w pierwszej kolejności wyjaśnić czy usługa była świadczona i jaki był nakład pracy.
  •  
   CommentAuthorEwaT
  • CommentTime26-07-2016
   
  Bardzo dziękuję za odpowiedź, wydaje się, że taki biegły dużo mógłby wyjaśnić.
  •  
   CommentAuthorKlaudia
  • CommentTime26-07-2016
   
  Takie działanie tej firmy nie zasługuje na ochronę, sąd powinien zastosować art. 5 k.c. (nadużycie prawa).
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego