Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Najaktywniejsi w miesiącu

Prawo.eu - Forum prawne

    •  
      CommentAuthorRobert
    • CommentTime31-05-2016
     
    Witam, jestem właścicielem lokalu użytkowego, osoba, z którą mam umowę najmu zamierza sprzedać swoją firmę, tzn. przedsiębiorstwo, czy do tego, aby w jej miejsce wszedł nowy najemca - ta osoba, która kupi przedsiębiorstwo - potrzebna jest moja zgoda jako wynajmującego?
    Chciałbym dodać, że w umowie mam zakaz podnajmu.
  1. Tak, zgoda wynajmującego będzie potrzebna.

    Pomocne orzecznictwo:

    z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2005 r., sygn. akt: I ACa 558/04

    "Skutkiem nabycia przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi stosunek najmu lokalu użytkowego, jest zatem jedynie możliwość korzystania z niego jako składnika przedsiębiorstwa przez nabywcę. Występuje on z mocy ustawy niezależnie od woli wynajmującego i niezależnie od ew. umownego zakazu zawierania umowy podnajmu czy użyczenia, Wynajmujący może jednak skorzystać z uprawnień wynikających z art. 667 § 2 i 668 KC. Dla następstwa prawnego nabywcy przedsiębiorstwa w stosunku obligacyjnym najmu po stronie najemcy konieczne jest jednak dokonanie dalszych czynności prawnych. Najem jest umową wzajemną, gdyż obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej (art. 487 § 2 KC). Zmiana podmiotowa w tym stosunku i przejście praw powinno zatem nastąpić w drodze odrębnych umów cesji wierzytelności i przejęcia długu, przy zachowaniu wymogów formalnych zakreślonych odpowiednio art. 509 KC i 519 KC."
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego